PŘÍSTAVBA JIŽNÍ ČECHY

Huť architektury Martin Rajniš – Martin Rajniš, Tomáš Kosnar, David Kubík

001_kukle
002_kukle
003_kukle
004_kukle
005_kukle
006_kukle
007_kukle
008_kukle
009_kukle
010_kukle
011_kukle
012_kukle
013_kukle

Ke starému statku v jižních Čechách si investor přál prostor pro odpočinek a relaxaci – hvězdárnu a pozorovatelnu. Prodloužili jsme hmotu jednoho křídla statku o poloprůhlednou dřevěnou konstrukcí ze smrku a modřínu. Přístavba je v základním tvarovém konceptu harmonickým pokračováním původního statku ale ve struktuře a konstrukci kontrastní transparentní dřevostavbou se zenovou atmosférou.

V přízemí je složené dřevo. Po točitých schodech vystoupáte do patra na lávku. Ta spojuje půdu staré budovy s podkrovím nové. V každé z nich je jediná místnost. Ve staré půdě hvězdárna a v nové přístavbě pozorovatelna.

V pozorovatelně mezi prkny vnějšího stínění vidíte ven do okolní krajiny.

Ve hvězdárně je šero a soukromí a světlo sem padá jen úzkým oknem. Část střechy se dá ale v noci odsunout a člověk může nerušeně pozorovat hvězdy.

Je velmi příjemné si uvědomit, že pozoruje-li člověk fotografie, není už moc co dodávat. Již několikrát jsme proklamovali, že krása může vznikat jako výraz logické uměřené konstrukce využívající do důsledků možností dřeva. Je na první pohled vidět, jak správně tvarované dřevo může vytvářet krásu v prostoru, aniž by k tomu potřebovalo jakýkoliv ornament nebo „estetizovanou architekturu“.

Z výsledku je zřejmé, že se velmi vyplatilo, že se klient zachoval velkoryse a přizval od začátku ke spolupráci špičkové odborníky. Zejména našeho dobrého kamaráda a spolupracovníka konstruktéra dřevěných staveb Zbyňka Šrůtka. Spolupracujeme s ním už řadu let a naše architektonické představy si skutečně rozumějí s jeho statickým a konstrukčním uvažováním.  Podobně skvělí byli i dodavatelé fasády a další účastníci téhle sice drobné, ale o to zajímavější realizace. Díky.

projekční spolupráce: PSK Tuzar – Jindřich Tuzar

dřevěná konstrukce: TIMBERDESIGN – Zbyněk Šrůtek

fasáda: Metrostav D3 – středisko fasády

foto: Aleš Jungman

prev next