ROZHLEDNA BÁRA II

Huť architektury Martin Rajniš – Martin Rajniš, Martin Kloda, Tomáš Kosnar, David Kubík

rozhledna bara
rozhledna bara
rozhledna bara
rozhledna bara
rozhledna bara
rozhledna bara
rozhledna bara
rozhledna bara
rozhledna bara
rozhledna bara
rozhledna bara
rozhledna bara
rozhledna bara

statika a spolupráce na konstrukčním řešení: Ing. Vít Mlázovský
adresa: Chrudim, Česká republika
investor: Městské lesy Chrudim s.r.o.
náklady: 2 000 000 CZK Realizace: 2009
výšková kóta založení: 346,5 m n.m.
celková výška: 25,7 m
výška vyhlídkové podesty: 14,8 m
materiál konstrukce: hoblovaný modřín 41,3 m³
materiál schodiště: hoblovaný dub 1,2 m³
vedení stavby: Václav Horecký
doba montáže: 100 dní
datum otevření: 3.9.2009

Historie věže Bára má všechny atributy dramatického příběhu. Město Chrudim se rozhodlo vystavět rozhlednu na hraně terénního zlomu, na okraji lesa jižně od města, odkud je panoramatický výhled do kraje. Vypsali architektonickou soutěž, v níž zvítězil návrh Martina Rajniše – týmu e-MRAK: rozhledna ve tvaru trojbokého komolého jehlanu, vyskládaná z modřínových prken jako dutá hráň, tedy z prken proložených hranoly-prokládky s minimem nezbytných pevných spojů, zajištěná kovovými táhly. Přístup na vyhlídkovou plošinu zajišťuje uprostřed věže zavěšené točité schodiště z dubových prken, upevněných na ocelové závitové tyči. Nad vyhlídkovou plošinou věž pokračuje stožárem z ocelových trubek se signalizačním světlem. Rozhledna Bára byla slavnostně zpřístupněná 21. června 2008 a čtyři dny nato se přes Českou republiku přehnala silná bouře, kterou místy doprovázela tornáda. To udeřilo právě na Chrudimsku a nenávratně poškodilo i novou rozhlednu. Větrný vír stavbu nadzvedl a posadil hromadu trosek o pár metrů dál. Chrudimští se nenechali odradit, rozhodnutí postavit věž znovu padlo téměř okamžitě a 3. září 2009 byla rozhledna Bára II předána veřejnosti.

Nová rozhledna je na první pohled skoro stejná jako její předchůdkyně, jen je o něco málo nižší a dimenzovaná tak, aby odolala vichřici (až cca 200 km/hod -původní věž by byla zvládla 130 km/hod). Má více zabezpečovacích prvků včetně jištění ocelovými lany, jejichž napětí je v půlhodinových intervalech regulováno tak, aby se přizpůsobilo změnám objemu dřevěné konstrukce v důsledku proměnlivé vlhkosti vzduchu. Na rozhlednách bývá obyčejně nejzajímavější výhled z jejich vrcholku, Bára toho ale nabízí mnohem víc. Technicky založené návštěvníky zaujme především unikátní konstrukce s množstvím jednoduchých a chytrých detailů, filosofičtější povahy možná pohled na stěnu věže použijí jako meditační pomůcku. Střídání vodorovných pásů dřeva a mezer je totiž pro oko velice příjemné, struktura připomíná čeření vodní hladiny nebo vysoké trávy na louce a vytváří interferenční optický efekt, jehož uklidňující působení na člověka je dobře známé. Zenová věž.

 

English:

The history of the tower Bára has got all atributes of a dramatic story. Town council of Chrudim decided to build an out-look tower in the forest boundary, where the landscape provides beutiful panoramic view of the surroundings. An architectonic contest was made and as the winning project was marked the one by Martin Martin Rajniš from e-Mrak team. An out-look tower in the shape of truncated triangular pyramid, made out of larch planks with minimum number of fixed joints, secured by metal tow bars. Acces to the view platform is provided by circular oak stair, which is fixed on the convulated steel pole rod in the middle of the tower. Upon the view platform is placed a mast made of steel tubes with flashlight on the top. Out-look Bára was festively opened for public on the 21st of June 2008. Unfortunately, a massive storms, with a power of tornado in some locations, swept across the Czech republic just four days later. One of them appeared at the region of Chrudim and caused irrecoverable damage to the new-built out-look. Whirlwind left nothing but a mass of wreckage a few meters from the place were original out-look bas placed. However, citizens of Chrudim did not give up and the decision to build a new one was made almost immediately. On the 3rd of September 2009 was the new tower – Bára II opened. This new out-look is pretty much the same as the previous one was. It is just slightly lower and built in a way to resist the wind with power of a cyclone (approximately 200 kms per hour, in contrast to the previous one, which was able to resist only 130 kms per hour). Bára II has also got more security components, including steel cables with tension varying each thirty minutes according to air moisture. View from the platform is usualy the most interesting feature of the out-look, but Bara II has much more to offer. For visitors with interest in technics has to be pleasure to see the unique construction with number of simple, but clever details. Those, who are more into philosophy could use the wall of the tower as a source of meditation. Variation of horizontal wooden lines and gaps between them makes really delightful view. The structure reminds of water clarification and makes interferential optical effect, which is well known for its sedative action.

prev next